Audacity 1.2.1...

Elektronika

Strona główna

 

Nowy Audacity v. 1.2.1 pl

 

<< Wieloplatformowy, bezpłatny edytor audio, z ogólnie dostępnym

kodem źródłowym i polską wersją językową >>

 

 

W połowie maja 2004r. opublikowano najnowszą, stabilną wersję programu - v. 1.2.1. Nowy program jest teraz znacznie bardziej stabilny, posiada więcej możliwości edycyjno - efektowych i, co ważne dla polskich odbiorców, ma dużo lepiej spolonizowany interfejs, niż wersje poprzednie (v. 1.1.3 i 1.2.0). Wprowadzono wiele drobnych poprawek i usunięto dostrzeżone błędy z poprzednich wersji.

 

Podstawowe wymagania i własności programu są następujące:

 

·    System operacyjny: Windows 98/Me/NT/2k/XP, Linux, Unix, Mac OS-X/OS-9

·    Wielkość kompletnego pliku instalacyjnego do pobrania ze strony autorów: 2.6 MB (Windows-ZIP)

·    Zajętość dysku systemowego po instalacji (Windows, bez wtyczek): min. 5.2 MB

·    Poprawiona stabilność aplikacji i zwiększone możliwości edycyjno - efektowe

·    Istotnie ulepszona polonizacja, interfejsu programu

·    Ważniejsze obsługiwane formaty dźwięku: WAV, MP3, OGG-VORBIS

·    Współpraca z doskonałym, bezpłatnym kodekiem MP3 > LAME - v. 3.9x

·    Alternatywny kodek: OGG VORBIS (jakościowo lepszy od MP3 i także bezpłatny)

·    Import plików MIDI, AIFF, NEXT/AU, IRCAM

·    Szerokie możliwości pracy z wtyczkami (plugins)                                         

·    Licencja; GNU General Public Licence, otwarty kod źródłowy, bezpłatny

  

 

Powyżej: okna Audacity-1.2.1-pl z otwartą zakładką efektów.

Na zrzucie widać także wykres amplitudowy sygnału stereo i (poniżej) jego spektrum częstotliwościowe

 

Uwagi instalacyjne:

 

*) Plik instalacyjny - np. w postaci archiwum "ZIP" należy rozpakować do utworzonego wcześniej katalogu "Audacity",    np. C:\Program Files\Audacity i uruchomić program klikając na plik "audacity.exe". Zaraz po pierwszym uruchomieniu programu, należy ustawić odpowiednie opcje w menu Plik/ /Ustawienia, zależnie m.in. od posiadanej karty dźwiękowej i kodeka Lame.

 

**) Katalog z kodekiem (biblioteka dll) Lame (lame_enc.dll) należy wskazać po pierwszym uruchomieniu Audacity (Plik/Ustawienia/Formaty plików/Znajdź Bibliotekę...), celem skojarzenia kodeka z Audacity. Umożliwi to kodowanie plików w formacie mp3 (patrz rys. poniżej).

 

 

 

Uwagi autorów o programie Audacity

 

* Audacity jest darmowym edytorem audio. Możesz nagrywać i odtwarzać sygnały audio, importować i eksportować pliki w formatach WAV,AIFF, Ogg Vorbis,pliki MP3 i inne. Używaj go do edycji dźwięków z wykorzystaniem wycinania, kopiowania i wklejania ( z możliwością dowolnego cofania wykonanych operacji), do miksowania ścieżek oraz dodawania efektów do Twoich nagrań. Program posiada także wbudowany edytor obwiedni/amplitudy, regulowany moduł do wyświetlania spektrogramów i analizy częstotliwościowej dla programów do analizy audio. Posiada wbudowane efekty echa, zmiany tempa, usuwania szumu, a także umożliwia korzystanie z wtyczek efektowych VST i LADSPA.

* Audacity jest tworzony przez zespół wolontariuszy jako projekt open source. Jest pisany w językach C i C++, korzysta z biblioteki wxWidgets umożliwiającej tworzenie programów na wiele platform. Cały kod źródłowy programu jest udostępniany w ramach licencji GNU General Public License, której intencją jest umożliwienie każdemu modyfikowania kodu źródłowego pod warunkiem, że opublikuje wszystkie wprowadzone zmiany.

* Audacity nie tylko jest rozpowszechniany bez żadnych opłat, ale także możesz z nim za darmo zrobić praktycznie wszystko co chcesz.

* Audacity jest rozpowszechniany na licencji: General Public License (GPL). Jest darmowy zarówno w przypadku korzystania z niego prywatnie, jak również w celach komercyjnych. You are also free to give it away or sell it. Kody źródłowe programu są udostępnione za darmo w internecie, możesz bez przeszkód modyfikować je na własny użytek, jednak każdą zmianę musisz także rozpowszechniać na zasadach GPL.

* Audacity wykorzystuje bibliotekę wxWidgets, która jest rozpowszechniana na mniej restrykcyjnych zasadach LGPL. Aby uzyskać więcej informacji odwiedź stronę wxwidgets.org.

* Autorzy programu Audacity postanowili go rozpowszechniać na licencji GPL z wielu powodów. Niektórzy z nas robią go ze zwykłej wspaniałomyślności. Niektórzy z nas z pobudek moralnych, ponieważ uważamy, że oprogramowanie powinno być darmowe, podczas gdy inni z nas wierzą, że jest potrzebne dla obu: darmowych i komercyjnych programów na świecie. Jedną z przyczyn tego, że Audacity jest darmowe jest to, że dzięki temu ma szansę być bardziej popularny. Dużo z nas wolałoby raczej widzieć milion zadowolonych ludzi korzystających z Audacity niż mieć tysiąc ludzi którzy nam płacą. Dużo osób jest milszych, jeżeli mogą coś wziąc za darmo. Jeszcze jeden powód jest popieranie współpracy. Jeżeli Audacity byłoby shareware, staje się niemożliwe, żeby ktokolwiek na świecie chciałby współtworzyć program, usuwać błędy, tworzyć dokumentację i grafikę.

* Kto napisał Audacity ? Audacity powstało jesienią 1999 roku z rąk Dominic'a Mazzoni w czasie stawania się absolwentem Carnegie Mellon University w Pitsburgu (USA). Pracował wtedy nad projektem razem z profesorem Roger'em Dannenberg'iem i obaj potrzebowali narzędzia, które umożliwiło by im wizualizację wyników algorytmów do analizy sygnałów audio. Z czasem program zaczął stawać się edytorem audio i inni ludzie zaczynali mu pomagać.

Obecnie Audacity jest rozwijane w Sourceforge, stronę, która umożliwia współpracować ludziom z całego świata nad darmowymi projektami informatycznymi. Zobacz sourceforge.net aby uzyskać więcej informacji. Wielu ludzi współpracuje ze sobą tworząc Audacity, a ich liczba ciągle rośnie.

* Jak mogę pomóc w rozwoju Audacity ? Znajdź błędy i powiedz nam o nich. Pisz kod. Tłumacz program na swój język. Twórz grafikę. Dołącz do listy mailingowej użytkowników Audacity (Audacity-Users). Prześlij nam pieniądze.

Proszę, odwiedź naszą nową stronę Dotacja, aby uzyskać więcej informacji na temat jak nam możesz pomóc.

* Znalazłem(-am) błąd ! No i co teraz ? Najważniejszą rzeczą w czasie zgłaszania błędu jest to żeby błąd był opisany dokładnie jak tylko jest to możliwe. Przekaż nam informację wystarczającą do odtworzenia tego błędu u nas, w przeciwnym wypadku może nie być możliwe usunięcie go. Przekaż nam informację na temat tego, jakiego systemu operacyjnego używasz (jak na przykład Windows 98, MacOS 9.1, RedHat Linux 7.1, itd.) oraz informację na temat Twojej konfiguracji sprzętowej jeżeli uważasz że może to być istotne. Następnie, czy potrafisz powtórzyć ten błąd? Jeżeli zdarza się tylko w konkretnym przypadku, opisz nam dokładnie, jakie kroki wykonałeś żeby ten błąd wystąpił. Jeżeli pojawił się komuniakt o błędzie, wyślij nam pełny tekst tego błędu. Chcemy wykosić wszystkie błędy! Dzięki za poświęcenie nam odrobiny czasu, aby pomóc nam w wyśledzeniu go i usunięciu.

 

Już wkrótce należy się spodziewać następnych ulepszeń i wersji Audacity 1.2.2.

Aplikację - do niemal dowolnego systemu operacyjnego -  można pobrać ze strony autorów programu: http://audacity.sourceforge.net/. Można tam również znaleźć odnośniki do wtyczek programu i do kodeków Lame.

Program można także pobrać ze strony (z polską i angielską wersją językową, zawierający już kodek Lame 3.95.1): http://republika.pl/zjr/audacity121pl_&_lame3951dll.zip

Wszyscy, którzy mają starszą wersję Audacity, powinni koniecznie zainstalować Audacity - 1.2.1.

 

^^^ Do początku strony ^^^

 

 Audacity 1.2.1...

Elektronika

Strona główna