Linux

Strona główna

L I N U X   A U R O X
 
15-3-2004r. ukazał się kolejny, 36 numer "LiNUX+Extra!" z dystrybucją Aurox Linux 9.3 PL
OKŁADKA "LiNUX+Extra!" z Aurox 9.3 PL
"ARTUR" -> MASKOTKA AUROXA
 
Artur, czyli auroksowy tur. Artur jest maskotką
Auroksa; pluszowym turem który powstał
na specjalne zamówienie firmy Aurox.
Słowo aurox oznacza po prostu tur

Na 7 płytach CD znajdują się:

Najważniejsze cechy Auroksa 9.3:

Szczegółowe informacje, w tym m.in. nt. mozliwości zakupu czasopisma "LiNUX+Extra!", można znalezć na stronie: http://www.aurox.pl/

Ogólne informacje nt. Aurox Linux 9.3 PL

Aurox Linux 9.3 to uaktualniona i rozbudowana wersja bezpłatnej polskiej dystrybucji, publikowanej w kilku wersjach językowych w Europie i dostępnej w Internecie oraz jako CD dołšczane do LiNUX+ Extra!

Aurox 9.3 oparty jest na poprzedniej wersji 9.2 i zawiera podobny jak wersja 9.2 zestaw aplikacji (w tym środowiska graficzne GNOME 2.4.1 i KDE 3.1.5, "lekkie" środowisko graficzne wykorzystujące menedżer okien Fluxbox, zestaw aplikacji edukacyjnych, odtwarzacze multimedialne z obsługš plików MP3 i filmów w popularnych formatach).

Tym razem podstawowe pakiety systemu pochodzą z Fedory Core 1 -- naturalnej kontynuacji systemu Red Hat Linux. Do systemu włączono aktualizacje opublikowane przez Projekt Fedora (http://fedora.redhat.com) do końca stycznia 2004 oraz zaktualizowano niektóre pakiety specjalnie dla tego wydania Auroksa.

Zaktualizowano włączone do dystrybucji środowiska graficzne, serwery baz danych i WWW (Apache i PHP) jak i aplikacje multimedialne.
Dystrybucja zawiera programy do odtwarzania filmów oraz plików muzycznych MP3, zestaw programów edukacyjnych oraz naukowych. Mieści sie na siedmiu płytach CD (cztery płyty z wersją instalacyjną, pozostałe z pakietami zródłowymi i dodatkami; czwarta płyta zawiera zarówno część pakietów binarnych, jak i część zródeł; piąta oprócz zródeł - dodatkowe sterowniki, narzędzia oraz gry).

Dystrybucja zawiera ponadto programy do odtwarzania filmów oraz plików muzycznych MP3, zestaw programów edukacyjnych oraz naukowych. Mieści się na siedmiu płytach CD (cztery płyty z wersjš instalacyjnš, pozostałe z pakietami zródłowymi; czwarta płyta zawiera zarówno część pakietów binarnych, jak i zródła oraz dodatkowe sterowniki i narzędzia).

Jądro Aurox 9.3 to pakiet z aktualizacji Fedora Core 1 w wersji 2.4.22-1.2149.nptl, czyli jądro 2.4.22 z wieloma pózniejszymi poprawkami i obsługą nowego standardu zarządzania energiš ACPI. Kompilator systemowy został zaktualizowany do GCC 3.3.2; do kompilacji jądra wykorzystywana jest starsza wersja zamieszczona w pakiecie gcc32.

"Hitem" dystrybucji jest oczywiście profesjonalny pakiet biurowy Open Office 1.1 - całkowicie spolonizowany !

Środowiska graficzne

Duże środowiska graficzne zostały zaktualizowane i są to:
 • KDE wersja 3.1.5, z KOffice 1.2.1, KDevelop 2.1.5 i popularnym edytorem HTML Quanta Plus 3.1.5
 • GNOME 2.4.1 z menedżerem informacji Ximian Evolution 1.4.5 oraz menedżerem plików Nautilus 2.4.1

Domyślnym środowiskiem jest GNOME; KDE można w trakcie instalacji zaznaczyć w grupach pakietów lub doinstalować pózniej narzędziem Ustawienia systemowe -> Dodaj/usuń programy. W Auroksie 9.3, podobnie jak poprzednio, oprócz GNOME i KDE znajdziemy fluxboksa. Nowością, ważną naszym zdaniem, jest stworzenie odrębnej grupy "lekki desktop". Jest to zestaw aplikacji, które stawiają zdecydowanie mniejsze wymagania sprzętowe i pozwalają komfortowo używać Auroksa na wolniejszych maszynach. Zbiór ten można zaznaczyć przy instalacji systemu, oczywiście nie trzeba już instalować GNOME ani KDE. W skład "lekkiego środowiska" wchodzą:

 • fluxbox -- menedżer okien
 • sylpheed -- klient poczty, bardzo funkcjonalny i szybki program
 • mozilla-firebird -- lżejsza wersja najbardziej znanej przeglądarki
 • rox-filer -- menedżer plików

Więcej niż poprzednio aplikacji wykorzystuje możliwości multimedialne systemu (obsługa MP3, MPEG, ALSA).

X Window

X Window w nowym wydaniu Auroksa to nadal XFree86: 4.3.0 (pakiet XFree86-4.3.0-42 z Fedory). Najważniejsze, nowe cechy tego wydania:
 • Obsługa 2D i 3D kart oraz Xv dla kart ATI Radeon 9000, 9100, FireGL 8700, 8800. (Xv to sterownik domyślnie wykorzystywany przez zamieszczone w dystrybucji odtwarzacze filmów).
 • Sterownik radeon został uaktualniony przez firmę Red Hat o eksperymentalną obsługę grafiki 2D na niektórych nowszych modelach kart ATI, m.in.: Radeon 7000 IGP (A4+) 4237, Radeon 9000 IGP (A5) 5834, Radeon Mobility 9000 IGP (U3) 5835, Radeon 9200 (AGP) 5964, Radeon 9600 AP (AGP), Radeon 9600 Pro AR (AGP), Radeon Mobility M10 NP (AGP), FireGL (R350) AK (AGP), Radeon 9800 NH (AGP), FireGL (R350) NK (AGP).
 • Obsługa grafiki 2D dla kart ATI Radeon 9500 Pro i 9700 Pro, ATI FireGL X1 i Z1.
 • Pełniejsze wsparcie dla chipsetów ATI Rage 128.
 • Obsługa zintegrowanych układów Intel i845, i852, i855 i i865 (2D/3D/Xv) oraz lepsze wsparcie dla i830. Obsługa układów GeForce 4, nForce, GeForce 2 Go NVidii (nadal tylko 2D) w sterowniku nv. Sterownik powinien działać również z niektórymi kartami, które nie są oficjalnie wspierane przez XFree86 (np. GeForce FX). Binarne sterowniki NVidii z obsługą akceleracji 3D dostępne są na stronie http://www.nvidia.com/linux i zamieszczone na CD 5 do tego numeru.
 • Nowe lub zaktualizowane sterowniki dla kart S3 Savage i wielu innych.

XFree86 zawiera częściową implementację rozszerzenia Xrandr (ang. X Resize, Rotate and Reflection - zmiana rozmiaru, obracanie i odbijanie X-ów). Umożliwia ono zmianę rozdzielczości ekranu w czasie pracy serwera X. Środowiska graficzne KDE i GNOME zostały uzupełnione o aplet pozwalający łatwo wykorzystać tę możliwość.

Multimedia

Do dystrybucji włączone zostały programy do odtwarzania filmów: Xine (biblioteki libxine zostały zaktualizowane do wersji 1.0.0 RC3a) oraz MPlayer (wersja 1.0 pre3). Oba mogą wykorzystywać biblioteki ALSA.

Ważniejsze programy z tej grupy to:
 • MPlayer 1.0 pre3 (odtwarzanie filmów z VideoCD, DVD i plików)
 • Xine 0.9.23 (interfejs do odtwarzania plików; biblioteki 1.0.0 RC3a)
 • GIMP 1.2.5 (wszechstronny program do grafiki rastrowej)
 • XMMS 1.2.9 (odtwarzanie różnych formatów plików dzwiękowych, np. MP3 i Vorbis Ogg; ta wersja zawiera już wtyczkę wykorzystującą sterowniki ALSA i nie wymaga dodatkowego pakietu xmms-alsa; natomiast jako oddzielny pakiet instalowana jest obsługą bezstratnego formatu kompresji plików muzycznych flac i plugin xosd-xmms do pełnoekranowego wyświetlania informacji).
 • Rhythmbox 0.6.5 (zarządzanie plikami muzycznymi, z obsługš odtwarzania plików Vorbis Ogg i MP3)
 • Sound Juicer 0.5.5 (riper zgrywający płyty CD do plików Vorbis Ogg, wykorzystujący biblioteki GStreamer)
 • Grip 3.0.7 (popularny program do zgrywania płyt audio)

oraz programy do obróbki dzwięku:

 • Audacity (edytor plków dzwiękowych, m.in. mp3, ogg)
 • GNU/Linux Audio Mechanism (zaawansowany edytor audio z możliwością łączenia efektów)
Edukacja

Dla typów instalacji Biuro, szkoła i dom oraz Stacja robocza instalowany jest zestaw programów edukacyjnych. Niektóre z nich mają polską wersję językową, inne nie zostały jeszcze przetłumaczone (zapraszamy do tłumaczenia i zapisywania się na listę aurox-i18n) ale są łatwe w użyciu. W dystrybucji Aurox 9.3 znajdziemy pakiety:
 • celestia -- astronomia 3D
 • drgenius i drgenius-manual - interaktywna nauka geometrii
 • gperiodic -- układ okresowy z wieloma danymi o pierwiastkach
 • geg -- rysowanie wykresów
 • lum -- eksperymenty optyczne z soczewkami
 • qcad -- CAD 2D
 • tuxmath -- gra edukacyjna ucząca arytmetyki
 • tuxpaint i tuxpaint-stamps -- program do rysowania dla dzieci
 • xaos -- eksploracja fraktali

Do poważniejszych zastosowań naukowych (ale również do np. przygotowywania wykresów) nadają się nowe pakiety z grupy Programy inżynierskie i naukowe:

 • maxima -- kombajn matematyczny, środowisko do obliczeń symbolicznych
 • octave -- narzędzie do profesjonalnych obliczeń numerycznych, którego interfejs oraz język skryptowy jest w dużym stopniu zgodny z popularnym Matlabem
 • scigraphica -- program do wizualizacji i analizy danych
 • ghemical -- program do modelowania (obliczeń i wizualizacji) cząsteczek chemicznych

Pakiety te nie są instalowane domyślnie, można je dodać podczas instalacji lub narzędziem Ustawienia systemowe -> Dodaj/usuń programy po zainstalowaniu systemu. Dystrybucja zawiera również zbiór programów edukacyjnych z projektu KDE Edutainment (po instalacji dostępne w menu Edukacja -> Więcej programów edukacyjnych).

Wymagania systemowe

1. Wymagania minimalne Aurox'a dla pracy w trybie tekstowym:
- procesor zgodny z Pentium, zalecany 200 MHz lub lepszy,
- pamięć 64 MB lub więcej.
2. Do pracy w trybie graficznym potrzebne sš:
- procesor: zalecany 400 MHz Pentium II lub lepszy,
- pamięć RAM: minimum 128 MB, zalecane 192 MB lub więcej.
3. Niezbędne wolne miejsce na dysku:
- instalacja minimalna: 600 MB,
- serwer: minimum 850 MB (bez X-ów),
- biuro, szkoła i dom: 2.5 GB,
- stacja robocza: 3 GB,
- wszystkie pakiety: 7 GB,
- dodatkowo wymagane jest miejsce na dysku przeznaczone na dane użytkownika

AUROX LINUX 10.1 PL - QUICKSILVER

OKŁADKA lINUX+EXTRA! Z AUROX-10.1-QUICKSILVER

Polska strona projektu Aurox (Aurox Org) > http://www.aurox.pl/

              Na początku 2005r . ujrzała światlo dzienne dystrybucja (7 x CD) Linux Aurox 10.1 o kodowej nazwie Quicksilver. W stosunku do poprzedniej - bardzo dobrze opracowanej wersji 9.4 -Storm - wyróżnia się przede wszystkim zastosowaniem nowego jądra - 2.6.9 oraz unowocześnionych interfejsów graficznych KDE - 3.3.1 i Gnome - 2.8.1. Tradycyjnie już Aurox zawiera mnóstwo dodatkowego oprogramowania, co w połączeniu z nienajgorszą polonizacją, czyni go bardzo atrakcyjnym sytemem operacyjnym, szczególnie dla osób robiących pierwsze kroki w Linuksie. Pełne, autoryzowane przez Aurox.org. wersje tej dystrybucji znajdują się w czasopismach Linux+ > 1 x DVD i Linux+Extra!  > 7 x CD, sprzedawanych w przystępnych cenach ok. 28...37 zł. Oczywiście komplet obrazów .iso poszczególnych CD można pobrać darmowo z internetu, to jednak nie jest procesem zbyt szybkim, a dla posiadaczy tradycyjnych modemów, po prostu jest nieracjonalne.

AUROX LINUX 10.3 PL - ZIRCON

              W czerwcu 2005r. opublikowano wersję 10.3 dystrybucji Aurox o nazwie Zircon. Jest ona zapowiedzią nadchodzącej wersji 11 tego systemu i zawiera kilka ważnych nowości w stosunku do poprzednich wersji. Dystrybucja bazuje na systemie Red Hat - Fedora Core 2. Począwszy od Aurox 10.3 domyślnym środowiskiem graficznym będzie KDE (co ma być kontynuowane), znacznie ulepszono konfigurację modemów ADSL i Neostrady, wprowadzono nowy system uaktualnień oraz poprawiono blędy. Dystrybucja Aurox 10.3 jest oparta na jądrze 2.6.10, KDE: 3.3.2, Gnome: 2.8.1 i zawiera m.in. Firefox: 1.0.3, GnuPG: 1.2.4, Open Office: 1.1.2,  Evolution: 2.0.2, Serwer X: X.org 6.8.1, GIMP 2.2.3, obsługę bezprzewodowego dostępu do internetu UMTS i GPRS, obsługę bezprzewodowych kart sieciowych, ...itd.. Aurox 10.3 jest do nabycia w postaci płyty DVD - w Linux+ nr 7/2005.

Linux

Do góry